نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi
دوزینگ پمپ مارپیچی اسکرو

پمپ اسکرو یا پیچی چیست ؟

پمپ اسکرو نوعی پمپ چرخشی است که به پیچ هایی مجهز است  ک روی یک دیگر مش می شوند. و داخل یک سیلندر یا حفره استوانه می چرخند. مایع از طرف مکش پمپ وارد می شود. و به طور خطی در امتداد این پیچ های درهم شبکه ای به طرف تخلیه پمپ در حرکت است . فاصله بین لاینر و پیچ بیار کم است. به این خاطر سیال هنگام حرکت از طریق پمپ از، فشار به...

پمپ اسکرو یا پیچی چیست ؟

پمپ اسکرو نوعی پمپ چرخشی است که به پیچ هایی مجهز است  ک روی یک دیگر مش می شوند. و داخل یک سیلندر یا حفره استوانه می چرخند. مایع از طرف مکش پمپ وارد می شود. و به طور خطی در امتداد این پیچ های درهم شبکه ای به طرف تخلیه پمپ در حرکت است . فاصله بین لاینر و پیچ بیار کم است. به این خاطر سیال هنگام حرکت از طریق پمپ از، فشار بهره می برد.

انواع پمپ های پیچی :

پمپ های اسکرو در انواع گوناگونی  از طراحی در دسترس هستند. در زیر توضیحات کوتاهی از رایج ترین  انواع گرد آوری شده است:

ü      پمپ اسکرو یک پیچی

ü      پمپ اسکرو دو پیچی

ü      پمپ اسکرو سه پیچی

ü      پمپ اسکرو چهار پیچی

ü      پمپ اسکرو پنج پیچی

پمپ اسکرو یک پیچی :

پمپ یک پیچی اشاره به پمپ های پیشرونده حفره دارد.که بعضی وقتا به اسم پمپ های pc یا worm pup نامیده می شود. به طور معمول در خانواده پمپ ها اسکرو آنچنان مورد توجه قرار نمی گیرد به این خاطر موتور مورد استفاده در این پمپ ها مانند یک پیچ معمولی شکل نیست بلکه یک شافت گرد پیچ خوده است . پمپ اسکرو دارای یک شافت است که به شکل پیچ مقداری پیچ خورده است و در یک فضای پمپاژ که ترجیها داری لاستیک است قرار دارد.

پمپ اسکرو دو پیچی :

این پمپ پیچی به عنوان پمپ دوقلو نیز شناخته می شود،متداول ترین نوع برای کاربرد های نیرومند  از جمله خط لوله انتقال نفت سنگین است.یکی از پیچ ها  از منبع تغذیه  هدایت می شود. و برای چرخاندن پیچ دوم به طور معمول چرخ دندهای زمانی در نظر گرفته شده اند.

پمپ اسکرو سه پیچی :

این پمپ که به پمپ های پیچی سه گانه شناخته می شود به طور معمول برای کاربرد های کوچک مثل سیستم های روانکاری به کار می رود.یکی از پیچ ها که از منبع تغذیه هدایت می شود،که سپس دو پیچ دیگر را بدون هیچ استفاده ای از چرخ دنده های زمانی ،دور آن را می چرخاند.

پمپ اسکرو چهار پیچی :

این پمپ در اصل همان پمپ دو پیچ است اما با دو پیچ در هر روتور،هر کدام در سمت مخالف قرار دارند.این پمپ چهار پیچ مایع را درپورت مکش ،مکش می کند،پس به اندازه تقسیم می شود و به هر دو انتهای پمپ هدایت می شود. دوجریان سیال از راه پمپ به طرف وسط جریان می یابدو قبل از خروج از درگاه تخیله دوباره به هم می رسند.مثل پمپ پیچی دوقلو ،پمپ چهارپیچ،حاوی چرخ دنده های زمان بندی برای حرکت روتور دوم است. پمپ چهار پیچی اسکرو بیشتر در برنامه های  چند فازو همچنین خطوط انتقال روغن به کاربرده می شود .

پمپ پنج پیچی :

این دوزینگ پمپ پنج پیچی،در درجه اول مثل پمپ پیچ سه گانه است. اما با پنج به جای سه پیچ ،مثل پمپ سه پیچ، پمپ پنج پیچ را یک روتور حرکت دهنده می باشد که همه پیچ های دیگر را هدایت می کند.پمپ پنج پیچی بیشتر در روغن های روان کننده یا کاربرد های هیدرولیکی استفاده می شود.

بعضی اوقات پمپ های پیچ  گاهی به عنوان مکش منفرد یا دو مکش تعییین می شوند. پمپ هایی پیچی دو مک در مقابل پمپ های پیچی تک مکش است که مایعات را اطز یک سمت پمپ اد کرده  و از سمت دیگر تخلیه می کند.پمپ های چهار پیچی شامل طراحی دو مکش است که جربان مکش را به دو انتهای تقسیم کرده و به طرف تخلیه در مرکز حرکت می دهد.

کاربرد پمپ اسکرو به صورت زیر می باشد :

از انواع جابه جایی مثبت می توان به پمپ اسکرو اشاره کرد.این امر به این معنی است که با جابه جایی مداوم ناحیه ای که مایعات اشغال می کند،سیال را حرکت می دهد.پیچ ها درون یک بوش قرار می گیرد و به هنگام چرخیدن پیچ ها و بین مش، از راه پمپ و از تخلیه مجبور می شود.

از آن جایی که بین پیچ و لاینر ها نیازمند به فاصله می باشد. هر مایعی که از قبل پمپ شده باشد می تواند به عقب درون پمپ، در منطقه ای که فشار کمتر است بپیچد.

پمپ های اسکرو در صنایع گوناگون از جمله : معلدن نفت و گاز،کارخانه جات اهمیت و کاربرد فروانی دارند. اغلب این کاربرد ها  با مایعات با ویسکوزیته بالا مثل روغن یا مایع یا آسفالت یا ایع چند فاز سروکار دارند، به این صورت که بخار ومایعات در جریان سیال باهم ترکیب می شوند.چند مثال از پمپ های پیچی به صورت زیر می باشد.

جنس استاندارد قطعات پمپ :

بدنه پمپ از چدن ، محور محرک و درایو از جنس فولاد، آب بند شفت از جنس سیلیسیم کاربید ، الاستومرهای ویتون ،برای هدایت سیالات خورنده ، یک ترکیب مخصوص در دسترس قرار می گیرد.

اطلاعات فنی :

 4200 I/min; 250 m³/h تا حداکثر : ) ویسکوزیته دما : چدن حداکثر تا C°180 فولاد حداکثر تا C°260

دبی ( ظرفیت ( هد ارتفاع : ) حداکثر تا bar 60 2 – 100 °E (11.8-760cSt) 

 

 

بیشتر

دوزینگ پمپ مارپیچی اسکرو