نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi
دستگاه آب شیرین کن صنعتی

 دستگاه آب شیرین کن چیست ؟

کره ی زمین از 70درصد آب تشیکل شدده است. بسیار درباره ی  بحران کمبود آب شنیده ایم اما وقتی که به کره زمین فکر می کنیم که از 70درصد آب تشیکل شده است و این که چرا با این حجم زیاد از آب زیاد باید با کمبود آب مواجه بشیم ؟چرا این حجم از آب کره ی زمین قابل مصرف نیست ؟ در اینجاست که آب شیرین کن نقش مهی را ایفا می کند.

بسیاری ...

 دستگاه آب شیرین کن چیست ؟

کره ی زمین از 70درصد آب تشیکل شدده است. بسیار درباره ی  بحران کمبود آب شنیده ایم اما وقتی که به کره زمین فکر می کنیم که از 70درصد آب تشیکل شده است و این که چرا با این حجم زیاد از آب زیاد باید با کمبود آب مواجه بشیم ؟چرا این حجم از آب کره ی زمین قابل مصرف نیست ؟ در اینجاست که آب شیرین کن نقش مهی را ایفا می کند.

بسیاری از اقیانوس ها،دریاها و آب های زیر زمینی شورند. حاوی املاح معدنی و نمک و ... می باشند. که این امر باعث شده قابل استفاده و آشامیدن نباشد. اما این مشکل را آب شیرین کن های خانگی یا آب شیرین کن های صنعتی خوشبختانه برطرف کرده است. با این که هنوز مشکل آب آشامیدنی وجود دارد ولی با این دستگاه های کوچک بخش بزرگی از این مشکلات بر طرف شده داست.

در ادامه متوجه خواهید شد که آب شیرن کن چیست و چه کاربردی دارد و با انواع دستگا های آب شیرین کن آشنا می شوید و درباره ظرفیت و فیلتر آب شیرین کن با هم صحبت خواهیم کرد.

کاربرد و اهمیت آب شیرین کن :

اینکه بتوانیم از آب شور آب شیرین تولید کنیم کار ساده‌ای نیست. نیاز به فرایندهای مکانیکی و حرارتی دارد و دستگاه‌های خاص خودش را دارد. جدا کردن نمک از آب باید در یک بستر قدرتمند انجام شود. در حال حاضر دو نوع طرز کار برای آب شیر کن وجود دارد . یکی آب شیرین کن هر کدام از این مکانیزم‌ها باید یک سازوکار خاص کار می‌کنند و هر کدام هم مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. با این دو دستگاه بیشتر آشنا شوید.

انواع آب شیرین کن های صنعتی :

نمونه های مختلفی از دستگاه آب شیرین کن وجود دارند. هر مدل با توجه به کارایی که دارد تولید و ارائه شده است. به عنوان مثال از آب شیرین کن دریایی نمی‌توان در شیرین‌سازی آب خانگی استفاده کرد. چون هم انداز‌ه‌ها و ابعاد آن بزرگترند و هم صرفه‌ی اقتصادی ندارد. ظرفیت آب شیرین کن هم مسئله‌ی دیگری است که در انتخاب نوع آب شیرین کن تاثیر دارد.

به طور مثال برای یک شرکت تولیدی کنسرو لوبیا به آب زیادی نیاز است. نمی‌توان این آب را از طریق آب شیرین کن خانگی تامین کرد. از این جهت به یک آب شیرین کن صنعتی نیاز است که ظرفیت بسیار بیشتری دارد و می‌تواند در مدت زمان کمی آب زیادی را تولید کند. در ادامه به توضیح بیشتر این دستگاه‌ها پرداخته‌ایم.

مشخصات فنی آب شیرین :

در مورد خصوصیات فنی آب شیرین‌کن‌ها چیزی که بیشتر از بقیه حائز اهمیت است ظرفیت آب شیرین کن است. در حقیقت ظرفیت دستگاه نشان می‌دهد که برای چه کاربردی مناسب است. به عنوان مثال مجتمع‌های تجاری و پاساژها به حجم مشخصی از آب نیاز است که باید تامین شود. در نتیجه نیاز به یک ظرفیت مشخص دارید.

200 متر مکعب در شبانه روز ظرفیت خوبی برای دستگاه‌های آب شیرین کن در صنعت است. هر معتر معکب هزار لیتر است. یعنی 200 هزار لیتر در شبانه‌ روز تولید می‌کند که مقدار بسیار زیادی است.

سایز لوله هم بسیار مهم است. معمولا با اینچ محاسبه می‌شود. معمولا کارخانجات فضای مشخصی را برای دستگاه‌ها در نظر می‌گیرند که متناسب با آن هم اجزا و المان‌های آب شیرین کن را انتخاب می‌کنند. جالب است بدانید که سختی آب هم در دستگاه‌های آب شیرین کن کاهش پیدا می‌کند.

چرا که آب چاه و آب دریا معمولا دارای فلزات سنگین و موادی است که از فیلتر آب شیرین کار عبور نمی‌کنند و به دام می‌افتند. به همین دلیل آب خروجی از دستگاه از هر نظر سالم است.

برای آب شیرین کن خانگی ظرفیت 220 لیتر در روز مناسب‌ترین ظرفیت است. معمولا فیلترها و قطعات دستگاه مانند پمپ هم متناسب با این ظرفیت طراحی می‌شوند. 220 لیتر برای استفاده روزانه یک خانواده پرجمعیت هم تا حد زیادی مناسب است. نکته دیگری که در دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس باید به آن توجه داشته باشید نوع فیلترها و تعداد فیلترهای به‌کار رفته است. هر چقدر تعداد فیلترها بالاتر باشد به این معناست که آلاینده‌های بیشتری را از داخل آب حذف می‌کند و به همین دلیل کارایی بیشتری دارد.

 چون آب دریا معمولا داری ذرات جامد و برخی رسوبات است فیلتر رسوب در مراحل اولیه‌ی دستگاه استفاده می‌شود تا بتواند جلو ورود انواع مواد جامد را به داخل دستگاه بگیرد.

فیلترهای کربنی هم برای از بین بردن بوی ناخوشایند آب استفاده می‌شوند. آب دریا به دلیل وجود ماهی‌ها، تخم‌گذاری و سایر موجودات زنده‌ای که داخل آب هستند بوی خاصی دارد. فیلتر کربنی این بو را از بین می‌برد و با خیال راحت می‌توانید از آب شیرین تصفیه شده استفاده کنید.

به نام برند تولیدکننده هم توجه داشته باشید. برندهای گمنام و یا چینی اصلا قابل اطمینان نیستند. سه برند سافت واتر، آکوا و سی سی کا بهترین دستگاه آب شیرین کن را تولید و به بازار ارائه می دهند از هر نظر قابل اطمینان هستند. توجه داشته باشید که برخی دستگاه‌های تصفیه آب تقلبی با نام و لوگوی برندهای مطرح فروخته می‌شوند. این دستگاه‌های تقلبی کارایی بسیار پایینی دارند و از هر نظر ضعیف هستند. پس باید دقت کنید و حتما آب شیرین کن و دستگاه تصفیه آب خانگی اورجینال خرید کنید

 

 

 

بیشتر

دستگاه آب شیرین کن صنعتی