نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi
مخازن FRP

مخازن FRP  چیست ؟

مخزن FRP مخفف کلمه انگلیسی fiber-reinforced plastic که کارایی گوناگونی در صنعت تصفیه آب دارند. از برترین کارایی های این مخزن می توان به فیلترکربنی،فیلتر شنی و سختی گیر اشاره کرد. مخزن FRP از دو جداره ساخته شده است که لایه درونی آن از جنس پلی اتیلن و جداره بیرونی از کامپوزیت می باشد. لایه پلی اتیلن در مقابل کلیه عوامل خورنده اع...

مخازن FRP  چیست ؟

مخزن FRP مخفف کلمه انگلیسی fiber-reinforced plastic که کارایی گوناگونی در صنعت تصفیه آب دارند. از برترین کارایی های این مخزن می توان به فیلترکربنی،فیلتر شنی و سختی گیر اشاره کرد. مخزن FRP از دو جداره ساخته شده است که لایه درونی آن از جنس پلی اتیلن و جداره بیرونی از کامپوزیت می باشد. لایه پلی اتیلن در مقابل کلیه عوامل خورنده اعم از اسید ها و آب مقاوم بوده از مواد بهداشتی  ساخته می شود. جداره خارجی مخزن frp از الیاف شیشه یا الیاف نانوکربن همراه با رزین اپوکسی یا پلی استر ساخته می شود و الیاف توسط رزین به دور مخزن frp پخش می شود.

دلیل استفاده از لایه کامپوزیتی ایجاد تحمل فشار مخزن FRB می باشد. چن وقت قبل مخازن FRP از فلز ساخته می شد که به خاطر خوردگی شدید از عمر ا ن ها کاسته خواهد شد. تولید و طراحی مخازن  FRPجزء تکنولوژی های Hi-teth می باشد و این شرکت برای نخستین بار در خاورمیانه به تکنولوژی تولید آن دست پیدا کرده است.

کلیه مراحل تولید قالب،روئینگ،،تولید مخزن و تست هیدورواستاتیکی مخازن FRP در این مجموعه انجام می گیرد.

در حال حاضر صد در صد مخازن FRP از کشورهای چین , تایوان و ایتالیا وارد می شد و با توجه به مصرف روزافزون این نوع مخازن در صنایع تصفیه آب , صنایع اسیدی و شیمیایی و پتروشیمی آمادگی ساخت این نوع مخازن تا ظرفیت 5000 لیتر را داریم .

عمده استفاده از مخزن FRP در صنعت تصفیه آب مربوط به ساخت مخازن فایبرگلاس می باشد.

همان گونه که می دانید از اول گفته شد از مخازن FRP به عنوان مخزن های فیلترکربنی،فیلتر شنی و سختی گیر رزینی تحت فشار و پرشروسل ، مخازن کروی با کاربردهای خاص که نیاز به مخزنی با قسمت داخلی مقاوم در مقابل خورندگی و قسمت خارجی مقاوم در برابر نیروی اسمزی دارد ، استفاده می شود.

در تولید لایه های خارجی مخازن FRP از فیبرهای پلیمری تقویت شده (FRP) به همراه رزین های اپوکسی برای تقویت لایه ی خارجی مخزن frp استفاده می شود . برای تولید لایه های داخلی مخازن FRP نیز از کاپوزیت های با کیفیت بسیار بالا (HDPE Liner) استفاده می شود . مخزن frp در سایز ها و ابعاد مختلف برای انواع مصارف خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی ساخته می شوند .

سازنده مخزن FRP  :

شرکت آیریک همان طور که ذکر شد نخستین و تنها سازنده ی  و تولی مخزن frp در ایران و خاورمیانه می باشد . تکنولوزی ساخت مخزن frp نزد شرکت آیریک می باشد و به جز این شرکت آیریک در ایران هنوز کسی موفق به ساخت مخزن frpنشده است. بعضی مخازن frp به طور کامل وارداتی از کشورهای مختلف می باشد که قیمت تمام شده ای بسیار بالایی را به همراه دارد . مخزن frp را مستقیم از سازنده مخازن frp تهیه نمایید . 

تولید فیلتر شنی FRP:

از مهم ترین کارایی های سختی گیر FRP می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  •          تصفیه آب برج خنک کن از مواد معلق نفوذی از هوا به آب مانند گرد و خاک
  •          تصفیه نهایی فاضلاب های صنعتی و انسانی
  •          جهت تصفیه آب استخر برای جلوگیری از کدر شدن آب و زلال سازی آن
  •          پیش تصفیه آب رودخانه‌ ها، چاه ها جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی

تولید فیلتر کربنی FRP :

از فیلتر های کربنی برای حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلی و کلر آزاد از آب مورد استفاده قرار می‌گیرد . اساس کار در فیلترهای کربنی جذب می باشد. کربن به دلیل سطح فعال بالا بسیار در سیستم های جذبی استفاده می شوند. کربن فعال در مخزن های FRP به صورت بستری تهیه می شود و آب با سرعت خطی مناسب (بسته به کیفیت آب عبوری از فیلتر کربنی) از روی این بستر عبور   می کند. پس از گذشت زمان سطح کربن از ذرات ناخالصی پر می شود که در این مرحله احیای کربن باید صورت گیرد که می تواند با Backwash انجام شود.

 

بیشتر

مخازن FRP