نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi

اسموز معکوس

 

اسموز معکوس چیست؟

فرآیند اسمز،  موردی است که حتی در طبیعت هم می توانید نمونه هایی از آن راببینید. در این فرآیند آب از محلول رقیق شده به ست محلول غلیظ حرکت می کند.  پس در اسمز معکوس (Reverse Osmosis) همان طور که از اسم آن مشخص است این فرآیند بصورت معکوس اتفاق می افتد که قطعا نیازمند انرژی خواهد، چون بر خلاف اسمز که به صورت طبیعی رخ می دهد برای ایجاد آن نیازمند جریان و انرژی ایجاد شده هستیم.

برای انجام این عمل ما نیازمند پمپ هایی برای به جریان انداختن این کار هستیم. این پمپ هابا ایجاد فشار بالا برای افزایش فشار محلول نمکی مورد استفاده قرار می گیرند.  این پمپ ها به آب فشار نیمه تراوایی برای عبور از آب نمک اعمال می کند. میزان این فشار به غلظت آب بستگی خواهد داشت. غلظت زیاد آب نیازمند وارد شدن فشار بیشتر برای غلبه بر فشار اسمزی است.

از این دستگاه به فور چه در تصفیه خانه های بسیار بزرگ و چه تصفیه خانه ها کوچک استفاده می شود. نوع کارآیی این دستگاه در کیفیت آب خروجی مصرفی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. پس بهتر است هنگام خرید دستگاه اسمز معکوس اهمیت این نکته را در نظر داشته باشید.

کاربرد سیستم تصفیه آب اسمز معکوس

  • تصفیه و بازیافت فاضلاب تولید شده از صنایع تولیدی فلزکاری و آبکاری ؛
  • صنعت چاپ و ساخت مواد نیمه رسانا ؛
  • صنایع تولید خودرو (تصفیه و بازیافت آب مورد استفاده برای تمیز کردن و نقاشی)؛
  • تولیدات مواد غذایی و نوشیدنی(فاضلاب غلیظ شده برای استفاده مجدد و کاهش BOD قبل از تخلیه)؛
  • آب های زیرزمینی و محل دفن زباله ها (حذف نمک ها و فلزات سنگین قبل از تخلیه)
  • بویلرها و پیش تصفیه در برج خنک کننده
  • پیش تصفیه در سیستم های تصفیه آب با خلوص بالا
  • تولیدات ارگانیک داروسازی

استفاده از دستگاه های اسمز معکوس در صنعت

در صنعت از آب برای مصارف مختلفی استفاده می شود مانند خنک کردن دستگاه هایی که حرارت بالایی از خود ایجاد می کنندف برای عمر زیادتر دستگاه و کاهش حرارت و خسارات احتمالی؛ یا به عنوان یک حلال تمیز کننده که در این موارد بهترین کار استفاده از دستگاه های اسمز معکوس مجموعه واترکو می باشد، تا به راحتی نیاز صنعت شما تامین گردد.

علاوه بر این موارد همان طور ه در جریان هستید بحران آب روز به روز بیشتر از قبل می شود. کمبود و حتی نبود آب سالم و شیرین در بسیاری از مناطق بیشتر از قبل شده است و افراد را برآن داشته است تا از دستگاه های آب شیرین کن برای تصفیه آب های شور حتی آب اقیانوس و دریاها برای مصرف خوراکی استفاده کنند و این کار را با دستگاه های پیشرفته اسمز معکوس انجام می دهند.

البته بهتر است در نظر داشته باشید یکسری از آلاینده های آب بهتر است قبل از ورد به این دستگاه از آب حدف شوند تا علاوه بر کیفیت بهتر آب عمر طولانی فیلترها و دستگاه را هم داشته باشیم. یکسری از فیلتر های این دستگاه قابل تعویض می باشد که نیاز است بعد از مصرف طولانی مدت برای حفظ کیفیت آب این کار صورت پذیرد.

دستگاه های مخصوص  اسمز معکوس

طراحی یک دستگاه اسمز معکوس(RO) یا همان دستگاه آب شیرین کن، به دانش و تجربه ی  کافی نیازمند میباشد در غیر اینصورت چنانچه دستگاه با عدم رعایت اصول اساسی ساخته شود پس از بهره برداری با مشکلات فراوانی از قبیل گرفتگی زودهنگام غشا ها یا کاهش تولید، کاهش کیفیت آب تولید شده و...مواجه می گردد.

مقدار آب تصفیه شده مورد نیاز، آنالیز آب ورودی و نیز کیفیت مورد نظر آب محلول، داده های لازم جهت طراحی و ساخت می باشد.

مجموعه واترکو دستگاه های خود را در ظرفیت های مطلوب و مناسب جهت آب ورودی مورد نظر به صورت مانیتورینگ، تمام اتوماتیک هوشمند، نیمه اتوماتیک و دستی با یکسال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش و پشتیبانی ارائه میکند.

لازم به ذکر است این شرکت در زمینه مشاوره و طراحی و اجرای سیستم های آب شیرین کن هیچ گونه محدودیتی ندارد و از حداقل مقیاس 3m3/day تا ظرفیتهای 1 میلیون مترمکعب در روز(24ساعت) و ظرفیتهای بیشتر با قابلیت خالصسازی و قابل شرب نمودن آب دریا ،توانایی طراحی واجرای سیستم های آب شیرین کن را دارد.