نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi

تصفیه آب

نحوه تصفیه آب

به طور کلی منظور از تصفیه آب هر فرآیندی است که بروی آب انجام می شود تا کیفیت آن را بهبود بهتر از قبل سازد. این مصارف می تواند شامل نوشیدن آب، مصارف صنعتی، کشاورزی، نگداری در جریان رودخانه و موارد دیگر باشد. پس تصفیه آب فقط شامل نوشیدن آب نیست.

مجموعه واترکو دارای کلیه مواد مورد نیاز برای فرآیند تصفیه آب می باشد. این مواد شامل انواع فیلترها متفاوت تا پودرها و مواد شیمیایی بکار برده شده در این صنعت می باشد.

 

مراحل تصفیه آب

در مراحل اولیه تصفیه ابتدا آشغالگیری پس از آن چون ممکن است یکسری از آب ها سطحی آلودگی های بالایی داشته باشند از ته نشینی مقدماتی استفاده می شود تا این مواد از بین بروند. پس از آن جریان آب وارد مرحله هوادهی و جذب سطحی می شوند. در مرحله بعد کلر زنی اولیه را خواهیم داشت که مانع رشد جلبک و ایجاد طعم نامطبوع در آب می شود.

 در تمامی مراحلی که خیلی مختصر به ان اشاره شد نیاز به دستگاه ها و مواد خاصی است. مواد و دستگاه هایی که باید کیفیت تایید شده و استانداردی داشته باشند تا بتوانیم خروجی با کیفیتی داشته باشیم. نه تنها این کیفیت در آب شرب بلکه حتی در مصارف کشاورزی نیز بسیار تاثیر گزار است.

 

محصولات مورد نیاز در تصفیه آب

در اینجا به یکسری از محصولات تولیدی مجموعه واترکو در زیمنه تصفیه آب اشاره خواهیم کرد.

فیلتر ممبران اسمز معکوس؛ که همانطور که از اسم آن مشخص است در فرآیند اسمز معکوس کاربرد دارد.

فیلتر ممبران اولترا فیلتراسیون؛ اولترافیلتراسیون یک فرآیند جداسازی غشایی است که تحت فشار، برخی مواد را از سیال خوراک ورودی به آن جدا می کند. جامدات معلق شامل ذرات، کلوئیدها، کیست­ها، باکتری­ها و ویروس­ها توسط فرآیند اولترافیلتراسیون که یک فرآیند فیزیکی است، جدا می­شوند در حالی که یون ها و مولکولهای کوچک جدا نخواهند شد.

فیلترمیکرونی یا فیلترکارتریج؛ فیلترهای میکرونی یا میکروفیلتر به طور معمول به عنوان آخرین مرحله از پیش تصفیه کاربرد دارند. در واقع در دستگاه تصفیه آب صنعتی فیلترهای میکرونی نقش مهمی ایفا می کنند، زیرا وظیفه اصلی آنها از بین بردن املاح غیر محلول در آب تا قطر نیم میکرون می باشد که این امر سبب کاهش فشار بر روی ممبران دستگاه RO و در نتیجه سبب افزایش طول عمر ممبران خواهد شد.

هوزینگ فیلتر میکرونی یا کارتریج؛ به مجموعه ای از مخازن استوانه ای شکل و چند فیلتر کارتریجی در داخل آن هوزینگ فیلتر میکرونی یا کارتریج  گفته می شود. که اغلب در مرحله قبل تصفیه سیستم های تصفیه آب با روش اسمز معکوس RO کاربرد دارد. قابلیت حذف ذرات معلق در آب و سایر سیالات با انواع فیلتر میکرونی که یکی از مهم ترین دلایل برای تولید هوزینگ فیلتر میکرونی می باشد. که جلوگیری از آسیب وارد شدن به ممبران های RO می گردند. گروه صنعتی آیریک؛ جز بهترین سازنده های  هوزینگ فیلتر میکرونی  در ایران می باشد. کلیه محصولات مجموعه واتر زیر نظر این مجموعه می باشد.

مخزن FRP؛  مخفف کلمه انگلیسی fiber-reinforced plastic که کارایی گوناگونی در صنعت تصفیه آب دارند. از برترین کارایی های این مخزن می توان به فیلترکربنی،فیلتر شنی و سختی گیر اشاره کرد. مخزن FRP از دو جداره ساخته شده است که لایه درونی آن از جنس پلی اتیلن و جداره بیرونی از کامپوزیت می باشد. لایه پلی اتیلن در مقابل کلیه عوامل خورنده اعم از اسید ها و آب مقاوم بوده از مواد بهداشتی  ساخته می شود. جداره خارجی مخزن frp از الیاف شیشه یا الیاف نانوکربن همراه با رزین اپوکسی یا پلی استر ساخته می شود و الیاف توسط رزین به دور مخزن frp پخش می شود.

مخازن فلزی فیلتر شنی؛ تولید و طراحی مخزن فیلتر شنی و ماسه ای برای از حذف کردن مواد معلق و همچنین ذرات شناور و قابل جمع شدن استفاده می شود. فاضلاب به صورت عمودی در بستر ریز شن و ماسه ریخته می شود. ذرات از راه جذب یا محصور شدن فیزیکی برداشته  می شوند.

کربن اکتیو؛ در مصارف تصفیه آب و پساب، از دونوع پودری (به شکل سوسپانسیون) و گرانول (بستر ثابت، پرکولاسیون) با توجه به نوع کاربری آن استفاده می‌شود. در گذشته، از این ماده برای حذف کلر و مواد ایجاد کننده بو و رنگ در آب استفاده می‌شد. اخیراً استفاده از این ماده برای تصفیه آب آشامیدنی، آب‌های زیر زمینی و … استفاده می‌شود.

 

کربن اکتیو در تصفیه پساب بیولوژیکی برای از بین بردن  باکتری و مواد خطرناک نیز قابل استفاده است. هم چنین در واحدهای تصفیه پساب و در مرحله سوم از این ماده برای بهتر شدن کیفیت تصفیه و حذف موادی که نسبت به مواد مورد استفاده در تصفیه و روش‌های آن مقاوم هستند استفاده می‌شود. که دارای تنوع های مختلفی نیز می باشد.

رزین؛ همان گونه که می دانید محلول های الکترولیت دارای یون های مثبت (کاتیون) و یون های منفی (انيون) هستند و از نظر بار الکتریکی خنثی هستند. یعنی مجموع آنیون ها و مجموع کاتیون ها از نظربار الکتریکی با هم برابرند.رزین های تعویض یونی شامل بار مثبت کاتیونی و بار منفی آنیونی می باشند به گونه ای که از نظرالکتریکی خنثی هستند اما تعویض کننده ها با محلول های الکترولیت این تفاوت را دارند که فقط یکی از دو یون، متحرک و قابل تعویض است.در اثر تعویض یونی کاتیون ها و آنیون های موجود در محلول با کاتیون ها و آنیون های موجود در رزین تعویض میشوند به گونه ای که هم محلولو و هم رزین از نظر بار الکتریکی خنثی باقی می مانند  از دیگر محصولات  مجموعه واترکودر این زمینه  پرشروسل اسمز معکوس R.O، می می باشد.

هر کدام از این محصولات که به طور مختصر در بالا به آن اشاره شد. کاربرد خاص خود را در این حوزه دارند. از یکسری از این فیلترها حتی در دستگاه آب تصفیه کن هم استفاده می شود. همانطور که می دانید امروز مردم به سلامت آب نوشیدنی خود بسیار اهمیت می دهند و با توجه به در دسترس بودن اطلاعات مطالعه ان ها وجستجوی اطلاعات بریا ان ها بیشتر و راحتر از قبل شده است. به همین دلیل میزان خرید دستگاه های آب تصفیه کن خانگی خیلی بیشتر از قبل شده است. که این دستگاه ها قطعا بعد از یک مدت نیاز به تعویض فیلتر دارند آن هم فیلتر خوب و با کیفیت که طعم و سلامت آب نوشیدنی را تغییر ندهد. در مجموعه واترکو به دنبال بهترنی ها باشید، چون ما بخاطر  سلامت شما با بهترین افراد در زمینه تولیدات قراداد بسته ایم.