نماد اعتماد الکترونیکی

logo-samandehi

تجهیزات تصفیه آب 

 • فیلتر ممبران اسمز...

  کاربرد و عملکرد اسمز معکوس (RO) در تصفیه آب چگونه است ؟

  اسمز یک فرآیند طبیعی است که در آن آب خالص از راه یک غشای نیمه‌تراوا از محلولی با غلظت کمتر (فشار اسمزی کمتر) به محلولی با غلظت بیشتر (فشار اسمزی بیشتر) نفوذ می‌کند. اسمز معکوس عکس شده فرآیند اسمز طبیعی است که در آن با اعمال فشار، آب خالص (حلال) از طریق یک غشای نیمه‌تراوا از آب تصفیه نشده (محلول) جدا شده و تصفیه می‌شود. در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، غشای نیمه‌تراوا فیلتر ممبران (ممبرین) اسمز معکوس (RO) نام دارد که به‌عنوان فیلتر مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب نیز شناخته می‌شود. فشار لازم برای انجام فرآیند اسمز معکوس نیز توسط پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی تأمین می‌شود.

  یکی از کاربرد های فیلتر ممبران اسمز معکوس برای تصفیه ی آب شهری به صورت زیر است :

  در تصفیه آب شهری با دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، مواد محلول مختلفی توسط فیلتر ممبران اسمز معکوس (RO) از آب حذف می‌شوند. این مواد عبارت‌اند از: انواع یون‌ها و سرب، فلوئور، نمک‌ها ، کلر و کلرامین‌ها،نیترات ها، نیترات‌ها و آفت‌کش‌ها ، مواد شوینده

  پساب حاصل از تصفیه آب با فیلتر ممبران اسمز معکوس (RO):

  تصفیه آب شهری با کمک دستگاه‌های دارای فیلتر ممبران اسمز عکس باعث ایجاد پساب نیز خواهد شد. این پساب شامل مقادیر بسیاری از انواع آلودگی‌ها و نمک‌هاست که از راه شیلنگ فاضلاب دستگاه تصفیه آب خانگی به فاضلاب شهری وارد می‌شود.

  مزیت های سیستم اسمز معکوس :

  • طول عمر: ممبران Filmtec از جنس پلی آمید ساخته شده و تعداد دورهای بیشتری نسبت به محصولات شبیه به آن دارد که سبب مقاومت بیشتر و طول عمر بالاتر آن می‌شود.
  •  ستفاده از پیشرفته ترین وبرترین فناوری در تولید ممبران :شرکت DOW به‌عنوان سازنده فیلترهای Filmtec، بهترین شرکت سازنده فیلترهای اسمز معکوس در دنیاست که از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها برای ساخت فیلتر ممبران استفاده می‌کند.                                                                                                
  •  بالاترین میزان تصفیه آب:  فیلتر ممبران اسمز معکوس Filmtec بالاترین میزان جداسازی را در میان فیلترهای ممبران RO دستگاه تصفیه آب خانگی  داراست.

   

  •  برند معتبر:  برند Filmtec، معتبرترین برند موجود در دنیا برای فیلترهای ممبران اسمز معکوس است.
  •  اهش میزان مصرف آب:  استفاده از ممبران اسمز معکوس Filmtec سبب افزایش میزان بازیابی آب و کاهش میزان فاضلاب تولیدی دستگاه تصفیه آب خانگی شده که موجب کاهش مصرف آب نیز می‌شود.

   

   

      

 • فیلتر ممبران اولترا...

  اولترافیلتراسیون یک فرآیند جداسازی غشایی است که تحت فشار، برخی مواد را از سیال خوراک ورودی به آن جدا می کند. جامدات معلق شامل ذرات، کلوئیدها، کیست­ها، باکتری­ها و ویروس­ها توسط فرآیند اولترافیلتراسیون که یک فرآیند فیزیکی است، جدا می­شوند در حالی که یونها و مولکولهای کوچک جدا نخواهند شد. غشاهای اولترافیلتراسیون جامدات معلق را بر مبنای اندازه حفره های غشا، از جریان خوراک حذف میکنند. اندازه حفره های غشا اولترافیلتراسیون با توجه به جنس غشا، فرایند تولید و هدف گذاری کاربری غشا متفاوت می­باشد. معمولا اندازه تخلخلها و وزن مولکولی دفع شده (MWCO) برای مشخصه یابی غشا اولترافیلتراسیون استفاده میشود. اندازه تخلخل های غشا معمولا به قطر اسمی کانالهای باز در غشا اطلاق میگردد. کمترین وزن مولکولی دفع شده به میزان جرم مولکولی یا وزن ماده حل شده که بیشتر از 90درصد آن توسط غشا دفع شود اطلاق میگردد.

 • فیلتر میکرونی (فیلتر...

  فیلترمیکرونی یا فیلترکارتریج :

  فیلترهای میکرونی یا میکروفیلتر به طور معمول به عنوان آخرین مرحله از پیش تصفیه کاربرد دارند. در واقع در دستگاه تصفیه آب صنعتی فیلترهای میکرونی نقش مهمی ایفا می کنند، زیرا وظیفه اصلی آنها از بین بردن املاح غیر محلول در آب تا قطر نیم میکرون می باشد که این امر سبب کاهش فشار بر روی ممبران دستگاه RO و در نتیجه سبب افزایش طول عمر ممبران خواهد شد.

  این دسته از فیلترها که با نام فیلتر کارتریج هم شناخته میشوند، وظیفه حذف ذرات از 100 میکرون تا 0.2 میکرون را دارند. همچنین فیلتر کارتریج مانع ازانتقال ذرات کربن و یا سیلیس فرار کرده از فیلترهای کربنی و شنی، به داخل ممبران دستگاه RO میگردد. بسته به میزان دبی آب ورودی به سیستم،  این فیلترها در تعداد و اندازه های مختلف در دستگاه تصفیه آب نصب می گردند.

  انواع فیلتر میکرونی :

  این نوع از فیلترها بر اساس جنس، طول، قطر و میزان ذرات عبوری تقسیم بندی میشوند. در ادامه این دسته بندی ها را بررسی خواهیم کرد.

  فیلتر کارتریج (فیلتر میکرونی) به دو دسته کلی زیر تقسیم میگردند:

  •         فیلترفشرده یا فیلترالیافی یا فیلترپلی پروپیلن
  •         فیلترنخی تابیده

  فیلتر میکرونی با توجه به قطر فیلتر به دو دسته زیر تقسیم میگردند:

  فیلتر کارتریج اسلیم :

  (با قطر 2.5 اینچ که در اصطلاح عموم ، فیلتر میکرونی نیم جامبو و یا لاغر هم گفته می شود)

  فیلتر کارتریج جامبو:

  (با قطر 4.5 اینچ که در اصطلاح عموم، فیلتر میکرونی جامبو و یا چاق هم گفته می شود)

  از لحاظ ابعاد ذراتی که توسط فیلترهای الیافی گرفته میشود هم میتوان آن ها را  به شکل زیر تقسیم بندی نمود :

  •         فیلتر دو دهم (0.2) میکرون
  •         فیلتر نیم (0.5) میکرون
  •         فیلتر یک میکرون
  •         فیلتر پنج میکرون
  •         فیلتر ده میکرون
  •         فیلتر 20 میکرون

  و در نهایت این فیلتر ها با توجه به طول فیلتر به دسته بندی های، 10 اینچ ، 20 اینچ ، 30 اینچ و 40 اینچ تقسیم میشوند.

  موارد کاربرد فیلتر میکرونی :

  •         پیش تصفیه استخر
  •         پیش تصفیه دستگاه آب شیرین کن
  •         صنایع پلاستیک سازی
  •         تصفیه اولیه آب چاه
  •         فیلتراسیون آب رنگرزی
  •         فیلتراسیون آب های جاری و سطحی
  •         تصفیه اولیه آب ورودی ساختمان
  •         واحدهای تحقیقاتی
  •         بویلر و برج خنک کننده
  •         و ...

   

  زمان تعویض فیلتر میکرونی :

  زمان تعویض میکروفیلترها به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آنها کیفیت آب ورودی به سیستم میکروفیلتراسیون می باشد و طبیعتاً هر چقدر آب ورودی کدورت بیشتری داشته باشد زمان تعویض فیلتر کمتر خواهد بود این زمان از یک ماه تا 6 ماه متغیر می باشد.

  یکی از راحت ترین راه ها برای تشخیص زمان تعویض، تغییر رنگ فیلتر است که در ابتدا زرد رنگ و در صورت عدم تعویض فیلتر برای مدت طولانی حتی قهوه ای رنگ می شود. بدیهی است در این شرایط، عملکرد فیلتراسیون نه تنها مختل میشود بلکه خود فیلترسبب آلوده تر شدن آب تصفیه شده نیز می گردد.

  قیمت و خرید فیلتر میکرونی :

  شرکت خانه آب آویژه آماده ارائه انواع فیلترهای میکرونی با مارک های cck سی سی کا و لونا واتر Luna water تایوان با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت می باشد.

  برای انتخاب فیلتر کارتریج مناسب و یا جهت اطلاع از موجودی و قیمت فیلتر میکرونی با واحد فروش شرکت خانه آب تماس حاصل فرمایید.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • پرشروسل اسمز معکوس R.O

  مبانی طراحی سیستم های اسمز معکوس: (RO) 

   مبرم به آب از یک طرف و محدودیت منابع آب شیرین در دسترس از سمت دیگر، استفاده از آب شور را در کانون توجه قرار می دهد، با توجه به همین مسئله است که انتخاب روش بهتر جهت نمک زدایی از آب های شور ، ضروری می باشد.در این مقاله ، با توجه به رشد روز افزون استفاده از روش اسمز معکوس و استفاده نرم افزاری جهت طراحی بهینه، از نرم افزار ROSA که بیشترین کاربرد را جهت شبیه سازی سیستم اسمز معکوس دارا می باشد ، استفاده می شود.

  شاخص دانسیته لجن :

  گل و لای و ذرات معلق و لجن از هر نوع که بر روی سطح غشاء انباشته می شود می تواند حاوی رسوب هیدروکسید آهن، جلبک ها، محصولات خوردگی آهن، گل و لای کلوئید آلی، وبعضی مواد خاص باشد. تست شاخص تراکم گل و لای (لجن) یک روش پذیرفته شده برای برآورد و اندازه گیری پتانسیل رسوب مواد جامد معلق است. و برپایه واحد نفلومتری (N.U.T) بیان می شود. کلیه ذرات معلق و نا محلول در آب که دارای اندازه بزرگتر از 0.45 میکرون هستند با این شاخص اندازه گیری می شوند. در این روش حتی ذراتی که ایجاد کدورت نمی کنند نیز اندازه گیری می شود. بهترین عدد SDI برای ورود به ممبرانهای دستگاه اسمز معکوس , (بر اساس پیشنهاد سازندگان ممبران) کوچکتر از 3 است. در صورتیکه SDI آب ورودی به ممبران ، بزرگتر از 5 باشد در کمتر از چند هفته ممبرین ها با گرفتگی شدید و کاهش تولید مواجه می شوند و برای رفع مشکل طراحی , پیش تصفیه مناسب توصیه می گردد. در اندازه گیری SDI بر اساس کیفیت آب , می توان زمان 15 دقیقه را به 10 و 5 دقیقه نیز کاهش داد . زیرا در صورت بالا بودن SDI در مدت زمان 15 دقیقه فیلتر به کلی دچار گرفتگی شده و اندازه گیری زمان بعدی ممکن نمی شود . جدول زیر بر اساس SDI های مختلف، زمان مناسب T را نشان می دهد. 

  Sdi range

  time

  20 - 0

  5 Minute

  10 - 0

  10 Minute

  6.67 - 0

  15Minute

   

  شاسی سیستم اسمز معکوس :

  با توجه به اسکلت ساختمانی هریک از قطعه های RO ، مستحکم بودن آنها باید به اندازه ای  باشد که قابل حمل و نقل باشند. اسکلت سیستم های اسمزمعکوس باید تا حد قابل قبولی استوار و محکم باشد تا بتواند هم محوری الکتروموتور و پمپ فشار قوی را حفظ کند و نیز به خوبی از لوله ها و اتصالات محافظت کند. همچنین باید به اندازه کافی محکم باشد تا از وقوع ارتعاشات جلوگیری کند. رایج ترین ماده مورد استفاده در تولید اسکلت ، شاسی آهنی می باشد. البته در نواحی با نرخ خوردگی بالا نظیر محلهای شیرین سازی آب دریا از اسکلت فایبرگلاس استفاده می‌شود. فولاد زنگ نزن (استنلس استیل) ، بیشتردر صنایع دارویی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک سیستم کوچک RO با توجه به وزنش می‌تواند توسط چهار چوبی که از میله‌های 4 و 6 اینچی ساخته شده، نگه داشته شود. همچنین اسکلت باید شامل میله ‌های قطری مورب باشد تا در طی حمل و نقل از سیستم محافظت کند. اسکلت نگهدارنده وسایل ابزار دقیق و تابلو های برق، مشابه اسکلت نگهدارنده‌ غشاها است . همچنین باید در ساخت و نصب اسکلت فلزی دقت کافی مبذول گردد، تا نواحی مرده (که امکان جمع آب و نخاله در آن وجود دارد) بوجود نیاید.

  طراحی و جنس لوله ها :

  باید، لوله های فشار بالا کاملاً قادر به تحمل حداکثر پتانسیل فشار موجود در سیستم باشند. معمولاً از فولاد زنگ نزن برای ساخت لوله ‌های تحت فشار بالا استفاده می‌شود. معمولاً اتصالات اصلی RO جوشی هستند. لیکن گاه از لوله و اتصالات پیچ و مهره ای هم استفاده می شود که استحکام کمی داشته و از زیبایی ظاهری هم برخوردار نمی باشند. در ارتباط با منابع آبی که غلظت کلراید آنها از چند هزار ppm تجاوز می کند، استفاده از لوله و اتصالات از جنس فولاد L 316 پیشنهاد می گردد. غالباً برای لوله و اتصالات فشار پائین سیستم RO از جنس PVC استفاده می شود. گاهی نیز برای سیستمهای تولید آب فوق خالص پلی وینیل دی ‌فلوراید (PVDF) بکار می رود.

   

   

   

  پیش تصفیه در سیستم های اسمز معکوس RO:

  با توجه به حساسیت بالای ممبران ها در دستگاه RO به انواع آلاینده ها، وجود یک سیستم پیش تصفیه قوی مهم می باشد. پیش تصفیه باعث جلوگیری از رشد باکتری ها در سطح ممبران و همچنین نشست ذرات درشت می شود و سبب افزایش طول عمر ممبرین ها می شود. برای انجام عملیات تصفیه بدون مشکل و با حداقل هزینه دو نکته باید توجه شود. 1) : طراحی پیش تصفیه مناسب 2) : انتخاب مناسب افزودنی های شیمیایی

  واحد های پیش تصفیه :

  •         کلرزنی : تزریق کلردرآب خام ورودی، از رشد اجتماعات بیولوژیکی و باکتری در تمامی بخش های پیش تصفیه جلوگیری می کند. 
  •         فیلترکربنی : حذف کلر و ترکیبات آلی آب خام و باقیماندۀ کدورت در آب خام ورودی. 
  •         فیلتررزینی : حذف سختی آب به منظورکمک در فرآیند آب شیرین کن وکاهش رسوب گذاری در پشت ممبران ها 5
  •         پمپهای تزریق مواد شیمیایی : ممانعت کنندۀ رسوب در ممبران ها پمپ تزریق اسید به منظور تنظیم pH آب ورودی به دستگاه            
  •         فیلتر شنی : حذف کدورت و مواد معلق در آب خام. 
  •         فیلتر میکرونی یا فیلتر کارتریج : به منظور حذف باقیمانده کدورت، لازم به توضیح است که بدلیل آنکه ممبران های پلی آمیدی نسبت به کلر حساس می باشند باید در هنگام ورود به سیستمRO کلر آزاد حذف شود. کربنات کلسیم و رسوبات کلسیم سختی آب ، منشاء ایجاد رسوب در سیستم RO است و گفته می شود زمانی که قابلیت حل شدن یک نوع نمک از حد مطلوب تجاوز کند تشکیل رسوب بوقوع می پیوندد. بیشتر آبهای طبیعی می خواهند کربنات کلسیم را روی سطوح ممبران ته نشین کنند .نشست رسوب در RO علاوه بر تنگ شدن مجاری عبور آب و کاهش دبی سبب کاهش عمر ممبرین می شود (بدلیل شستشو های مکرر با مواد شیمیایی)، پس جهت بالا بردن عمر ممبران باید تا حد امکان سختی را حذف نمود برخی از روشهای حذف سختی عبارت است از : استفاده از ستونهای سختی گیر در قسمت پیش تصفیه سیستم اسم

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • هوزینگ فیلتر میکرونی...

  هوزینگ فیلتر میکرونی یا کارتریج :

  به مجموعه ای از مخازن استوانه ای شکل و چند فیلتر کارتریجی در داخل آن هوزینگ فیلتر میکرونی یا کارتریج  گفته می شود. که اغلب در مرحله قبل تصفیه سیستم های تصفیه آب با روش اسمز معکوس RO کاربرد دارد. قابلیت حذف ذرات معلق در آب و سایر سیالات با انواع فیلتر میکرونی که یکی از مهم ترین دلایل برای تولید هوزینگ فیلتر میکرونی می باشد. که جلوگیری از آسیب وارد شدن به ممبران های RO می گردند. گروه صنعتی آیریک؛ سازنده هوزینگ فیلتر میکرونی تصفیه آب درادامه کلیه آنچه نیازاست درباره هوزینگ و انواع آن و همچنین نقش فیلترهای کارتریجی در تصفیه آب بدانید را معرفی خواهد نمود.

  هوزینگ فیلتر میکرونی(کارتریج) چیست ؟

  به مخازن استوانه ای شکل با بدنه استیل ،شیشه ای وpvc نامیده می شود.با توجه به دبی آب در داخل  آن انواع مختلف فیلترهای کارتریجی قرار گرفته می شود. در ساختار کلی هوزینگ یک مخزن استوانه ای و ورودی گنبدی شکل با قابلیت باز و بسته شدن وجود دارد که از قسمت پایانی امکان باز کردن آن وجود ندارد. فیلترهای کارتریجی تصفیه آب در درون این محفظه قرار گرفته و برای تصفیه آب در بخش های نیمه صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. هوزینگ ها بر اساس نوع فیلترهای موجود در آن در گروه های اسپارکلر فیلتر (Sparkler)، کندل فیلتر (Candle) و فیلترهای فشاری (Pressure) و فیلتر کارتریجی دسته بندی میشوند.

  انواع هوزینگ فیلتر میکرونی :

  در تولیدو طراحی هوزینگ فیلتر کارتریجی تک المانه از جنس های استیل، شیشه و پی وی سی برای بدنه آن استفاده شده و بیشتر برای شرایطی کاربرد دارد که دبی آب کمتر از 5 متر مکعب بر ساعت باشد. در داخل این نوع هوزینگ همان طور که از نامش مشخص است، از یک فیلتر استفاده شده و بیشتر برای تصفیه آب خانگی کاربرد دارد.

  هوزینگ فیلتر چند المانه :

  با توجه به میزان دبی آب و محیط مورد استفاده این تجهیزات، ممکن است به تعداد زیادی از فیلترهای میکرونی یا کارتریج نیازمند باشد. در این صورت هوزینگ های چند المانه طراحی و تولید خواهند شد. در ساخت هوزینگ چند المانه بدنه استیل در نظر گرفته شده و در انواع مختلفی از قبیل استیل 304، هوزینگ استیل SS316 و SS316L تولید می گردد.

  در تقسیم بندی دیگر، هوزینگ فیلتر کارتریج را بر اساس جنس به کار گرفته شده در بدنه آنها تقسیم بندی می کنند که از پراستفاده ترین آنها می توان به مواردزیر اشاره کرد:

  هوزینگ فیلتر کارتریجی استیل :

  با توجه به نقش بسیار مهم فیلترهای میکرونی یا کارتریجی در پیش تصفیه آب سیستم های RO، هوزینگ ها بیشتر برای محیط های صنعتی و نیمه صنعتی طراحی و تولید می گردند. به منظور بالا بردن کارایی و طول عمر این گروه از تجهیزات، بدنه آنها از جنس استیل 304، SS316 و SS316L ساخته میشود. این نوع هوزینگ توانایی تحمل فشار تا 12 بار را دارا بوده و به همین خاطر در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

  هوزینگ فیلتر پی وی سی pvc:

  هوزینگ PVC از معمول ترین انواع هوزینگ فیلترکارتریج یا میکرونی می باشد که نه تنها در صنعت و آب شیرین کن ها کاربرد دارد، بلکه در ماشین لباسشویی و دستگاه های تصفیه آب خانگی نیز می توان از آن استفاده کرد. ازمهم  ترین ویژگی های این گروه از هوزینگ ها که تک المانه می باشند، می توان به آماده کردن محیط بدون امکان رشد جلبک اشاره نمود که می تواند گزینه ای مثبت برای سیستم های تصفیه آب خانگی و آشامیدنی به شمار رود.

  هوزینگ فیلتر شیشه ای :

  به دلایل مختلف مانند نیاز به اطلاع از آلوده شدن فیلتر داخل هوزینگ، از شیشه هایی با قدرت تحمل فشار 5 بار در تولید هوزینگ فیلتر کارتریج تصفیه آب استفاده میشود. این گروه از هوزینگ ها از مقاومت بالایی برخوردار بوده و تک المانه هستند و بیشتر در دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده میشود. سایز این گروه از هوزینگ اغلب 20 اینچ بوده و در گروه هوزینگ های نیمه صنعتی قرار میگیرد که در نوع خانگی سایزی برابر با 10 اینچ دارد.

   

  نحوه کار هوزینگ فیلتر کارتریج :

  در طراحی هوزینگ فیلتر کارتریجی همان طور که قبلا اشاره شد، از یک بدنه استوانه ای شکل استفاده می شود. فیلترها بر اساس دبی آب انتخاب شده و در داخل استوانه قرار خواهند گرفت. آب یا سایر سیالات با ورود به هوزینگ با بدنه فیلتر برخورد کرده و ذرات ریز مانند سیلیس و سایر مواد معلق در آن امکان عبور از منافذ فیلتر را پیدا نکرده و آب تصفیه شده به بخش توخالی فیلتر وارد خواهد شد. سرانجام آبی که به بخش خروجی جریان پیدا می کند، تصفیه شده و برای مصارف متنوع کاربرد دارد.

  کاربرد هوزینگ فیلتر کارتریج

  با توجه به قطر منافذ فیلترهای تصفیه آب کارتریجی و نوع این فیلترها و همچنین بدنه و ساختار کلی هوزینگ، از این تجیهزات در محیط های مختلفی می توان استفاده نمود که مهم ترین آنهامی توان به موارد زیر اشاره کرد :

  •          دستگاه تصفیه آب خانگی
  •          کارخانجات مواد غذایی
  •          پیش تصفیه سیستم های آب شیرین کن RO
  •          صنایع دارویی و شیمیایی

  سازنده هوزینگ فیلتر کارتریج:

  گروه صنعتی هفت؛ سازنده هوزینگ فیلتر کارتریج، تولید این گروه از تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب را در سایز و ابعاد مختلف با رعایت تمام استانداردهای لازم در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. هوزینگ های تولید شده در این مجموعه دارای بدنه های استیل بوده و مقاومت لازم برای استفاده از محیط های صنعتی و نیمه صنعتی را دارا می باشد. به منظور خرید هوزینگ فیلتر کارتریجی تصفیه آب می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید. کارشناسان ما راهنمایی و مشاوره های لازم را قبل از خرید انواع هوزینگ ارائه خواهند داد.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • مخازن FRP

  مخازن FRP  چیست ؟

  مخزن FRP مخفف کلمه انگلیسی fiber-reinforced plastic که کارایی گوناگونی در صنعت تصفیه آب دارند. از برترین کارایی های این مخزن می توان به فیلترکربنی،فیلتر شنی و سختی گیر اشاره کرد. مخزن FRP از دو جداره ساخته شده است که لایه درونی آن از جنس پلی اتیلن و جداره بیرونی از کامپوزیت می باشد. لایه پلی اتیلن در مقابل کلیه عوامل خورنده اعم از اسید ها و آب مقاوم بوده از مواد بهداشتی  ساخته می شود. جداره خارجی مخزن frp از الیاف شیشه یا الیاف نانوکربن همراه با رزین اپوکسی یا پلی استر ساخته می شود و الیاف توسط رزین به دور مخزن frp پخش می شود.

  دلیل استفاده از لایه کامپوزیتی ایجاد تحمل فشار مخزن FRB می باشد. چن وقت قبل مخازن FRP از فلز ساخته می شد که به خاطر خوردگی شدید از عمر ا ن ها کاسته خواهد شد. تولید و طراحی مخازن  FRPجزء تکنولوژی های Hi-teth می باشد و این شرکت برای نخستین بار در خاورمیانه به تکنولوژی تولید آن دست پیدا کرده است.

  کلیه مراحل تولید قالب،روئینگ،،تولید مخزن و تست هیدورواستاتیکی مخازن FRP در این مجموعه انجام می گیرد.

  در حال حاضر صد در صد مخازن FRP از کشورهای چین , تایوان و ایتالیا وارد می شد و با توجه به مصرف روزافزون این نوع مخازن در صنایع تصفیه آب , صنایع اسیدی و شیمیایی و پتروشیمی آمادگی ساخت این نوع مخازن تا ظرفیت 5000 لیتر را داریم .

  عمده استفاده از مخزن FRP در صنعت تصفیه آب مربوط به ساخت مخازن فایبرگلاس می باشد.

  همان گونه که می دانید از اول گفته شد از مخازن FRP به عنوان مخزن های فیلترکربنی،فیلتر شنی و سختی گیر رزینی تحت فشار و پرشروسل ، مخازن کروی با کاربردهای خاص که نیاز به مخزنی با قسمت داخلی مقاوم در مقابل خورندگی و قسمت خارجی مقاوم در برابر نیروی اسمزی دارد ، استفاده می شود.

  در تولید لایه های خارجی مخازن FRP از فیبرهای پلیمری تقویت شده (FRP) به همراه رزین های اپوکسی برای تقویت لایه ی خارجی مخزن frp استفاده می شود . برای تولید لایه های داخلی مخازن FRP نیز از کاپوزیت های با کیفیت بسیار بالا (HDPE Liner) استفاده می شود . مخزن frp در سایز ها و ابعاد مختلف برای انواع مصارف خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی ساخته می شوند .

  سازنده مخزن FRP  :

  شرکت آیریک همان طور که ذکر شد نخستین و تنها سازنده ی  و تولی مخزن frp در ایران و خاورمیانه می باشد . تکنولوزی ساخت مخزن frp نزد شرکت آیریک می باشد و به جز این شرکت آیریک در ایران هنوز کسی موفق به ساخت مخزن frpنشده است. بعضی مخازن frp به طور کامل وارداتی از کشورهای مختلف می باشد که قیمت تمام شده ای بسیار بالایی را به همراه دارد . مخزن frp را مستقیم از سازنده مخازن frp تهیه نمایید . 

  تولید فیلتر شنی FRP:

  از مهم ترین کارایی های سختی گیر FRP می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  •          تصفیه آب برج خنک کن از مواد معلق نفوذی از هوا به آب مانند گرد و خاک
  •          تصفیه نهایی فاضلاب های صنعتی و انسانی
  •          جهت تصفیه آب استخر برای جلوگیری از کدر شدن آب و زلال سازی آن
  •          پیش تصفیه آب رودخانه‌ ها، چاه ها جهت تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی

  تولید فیلتر کربنی FRP :

  از فیلتر های کربنی برای حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلی و کلر آزاد از آب مورد استفاده قرار می‌گیرد . اساس کار در فیلترهای کربنی جذب می باشد. کربن به دلیل سطح فعال بالا بسیار در سیستم های جذبی استفاده می شوند. کربن فعال در مخزن های FRP به صورت بستری تهیه می شود و آب با سرعت خطی مناسب (بسته به کیفیت آب عبوری از فیلتر کربنی) از روی این بستر عبور   می کند. پس از گذشت زمان سطح کربن از ذرات ناخالصی پر می شود که در این مرحله احیای کربن باید صورت گیرد که می تواند با Backwash انجام شود.

   

 • مخازن فلزی فیلتر شنی

  طریقه کار با مخازن فلزی فیلتر شنی :

  تولید و طراحی مخزن فیلتر شنی و ماسه ای برای از حذف کردن مواد معلق و همچنین ذرات شناور و قابل جمع شدن استفاده می شود. فاضلاب به صورت عمودی در بستر ریز شن و ماسه ریخته می شود. ذرات از راه جذب یا محصور شدن فیزیکی برداشته  می شوند.

  در صورت فشار بیش از حد بر روی فیلتر ، باید آن را شستشو دهید.بین فیلترهای مداوم و ناپیوسته می توان تفاوت قائل شد.

  در فیلترهای مداوم (بیشترفیلترهای رو به بالا) ، ماسه آلوده برداشته می شود. شستشو می شود و مجدداً مورد استفاده قرار می گیرد ،

  بدون اینکه فرآیند تصفیه را قطع کند. فیلترهای ناپیوسته(اغلب فیلترهای رو به پایین) متوقف شده و یک شستشودر جهت مخالف انجام می شود. حباب های هوا در بستر شن و ماسه دمیده می شوند تا سبب چرخش آن شوند. سپس آب تصفیه شده در جهت مخالف در بستر فیلتر جریان می یابد. مواد آلوده آزاد شده و همراه آب شستشو دور می شوند. سپس فرآیند فیلتراسیون می تواند از سر گرفته شود.

  بازده خروجی تانکر  فیلتر شنی :

  تولید مخزن فیلتر شنی افقی و عمودی و روش کار مخزن فیلتر شنی بازده فیلتر شنی با دو کارکرد فیلتر ماسه ، یعنی فیلتراسیون سطح و فیلتراسیون عمق تعیین می شود. فیلتراسیون سطح شامل جمع آوری ذرات بالاتر از بستر فیلتر است. این ذرات بطورمشترک یک توده متخلخل کلان را تشکیل می دهند که قادر است .ذرات جدید را به روشی بسیار مؤثر جمع کند. فیلتراسیون عمق عموما شامل ذرات کوچکتر است که جمع آوری آنها دشوارتر است و با جذب آنها به ذرات ماسه وصل می شود. در هنگام شستشوی معکوس نسبت به خاک ناشی از فیلتراسیون عمق ، از بین بردن سطح خاک آسانتر است.

  مزایا و معلیب در تولید مخزن فیلتر شنی و تانکر فیلتر شنی :

  فواید اصلی تولید مخزن فیلتر شنی سیستم ساده ای است که در اکثرموارد می توان برای به دست آوردن بازده قابل توجهی استفاده کرد. یک فیلتر شنی می تواند در مراحل مختلف مدیریت آب قرار گیرد به عنوان یک پیش تصفیه ، به عنوان فیلتراسیون جریان جانبی و به عنوان یک فیلتر پولیش. مخزن فیلتر شنی عمودی ماسه ای غالباً دارای پساب با پتانسیل استفاده مجدد است.روش کار فیلتر شنی را از ما بپرسید: 09103771300

  با این حال ، برای بهبود عملکرد فیلتر ماسه ای ، گاهی اوقا مواد شیمیایی لازم است. یک مضرات تصفیه ماسه ،آب شستشو است که هنگام تمیز کردن فیلتر ماسه ایجاد می شود.این آب به شدت آلوده باید تصفیه و دفع شود. برای محدود کردن بار فیلتر ،یک مرحله رسوب اولیه برای فاضلاب های پر بار(مقدار زیادی از مواد معلق و قابل تعویض) انجام می شود.این به جلوگیری از شستشوی مجدد فیلتر کمک می کند.فیلترهای ماسه ای ناپیوسته غالباً برای تنظیم روند کار در هنگام تمیز کردن یکی از فیلترها بصورت موازی قرار می گیرند.

  کاربرد سیستم مخزن فیلتر شی چیست ؟

  تانکر فیلتر شنی  در بخش ها و فرآیندهای مختلفی مورد استفادهقرار می گیرند ، جایی که نیاز به حذف دور از دسترس مواد معلق

  از آب یا فاضلاب است.

  بخش هایی که فیلتراسیون ماسه در آن اجرا شده شامل تولیدآب آشامیدنی ، استخر ، شستشوی ماشین ، تصفیه آب زیرزمینی ،

  RWZI ، کشتارگاه ها ، صنایع فرآوری میوه و سبزیجات ،نوشیدنی ها ، صنایع غذایی ، تصفیه سطح فلزات ، …تولید آب خنک کننده تهیه آب آشامیدنی ، پیش فیلتراسیون در تیمارهای فعال کربن و سیستم های غشایی ، و تصفیه آب استخر شنا.

  از کاربرد های دیگر مخزن فیلتر شنی می توان به موارد ذیل اشاره کرده :

  حذف آهن از آبهای زیرزمینی با استفاده از هوادهی و تصفیه ماسه. کاربرد مخزن فیلتر شنی درتصفیه نهایی فاضلاب ، پیگیری از رسوب و رسوب فلزات ،برای حذف آثار باقیمانده از لجن فلزی.تصفیه نهایی فاضلابتولید شده در تولید آلیاژهای آهن ، فولاد و غیر آهن. تصفیه شن و ماسه می تواند با فرآیندهای مانند بارش / رسوب ، انعقاد /لخته سازی / رسوب و شناور انجام شود.به عنوان مثال  تصفیهفاضلاب های حاوی ریزه و ماسه های منفجر کننده شن و ماسه ،در محوطه کشتی سازی.همچنین به عنوان تصفیه

  نهایی (یا قبل از فیلتراسیون کربن فعال) مورد استفاده قرارمی گیرد تا مجدداً استفاده مجدد انجام شود. مورد استفاده

  در باغبانی گلخانه ای به عنوان ضد عفونی کننده آبتخلیه (ساخت مخزن فیلتر شنی آهسته)شرایط مرزی سرعت هیدرولیک فیلترهای شن و ماسه ناپیوسته بین 3 و 20 متر متغیر است 3 / متر 2 / ساعت، با میانگین حدود 10 متر 3 /متر 2 / ساعت. سرعت جریان با نتیجه نهایی دلخواه تعیین می شود.فیلترهای شنی آهسته دارای بار سطحی 1 / 0-0 / 2 مترمربع بر مترمربع در ساعت هستند. فیلترهای شن و ماسه به طورمداوم یک سرعت هیدرولیک از 5/10 متر 3 / متر 2 / ساعت.اثربخشی فیلتراسیون ماسه در درجه اول برای از بین بردن مواد معلق استفاده می شود. بازده در این حالت بسته به اینکه از کمکهای حمایتی استفاده شود بین 50 تا 99.99 درصد متغیر است.علاوه بر ماده معلق ، COD ، BOD ، نیتروژن و فسفات به صورت ارگانیک و فلزات حل نشده نیز از فاضلاب خارج می شوند.

  وسایل پشتیبانی :

  طبیعتا برای بهتر شدن کارکرد می توان پیش از منعقد کننده،فلوکولانت اضافه کرد. وسایل پشتیبانی در ساخت مخزن های فیلتر شنی نوع لوله کشی و شیر آلات آن است . طراحی و ساخت مخزن فیلتر شنی خود را به ما بسپارید و از نحوه کار تانکر فیلتر شنی در این مطلب اگاه شوید.با واترکو همراه شما هستیم.

   

   

   

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

   

   

   

   

   

   

   

 • کربن اکتیو

  کربن فعال یا کربن اکتیو چیست ؟

  به گروهی از مواد کربنی  سطح داخلی بالا و متخلخل کربن فال یا اکتیو گفته می شود. که به خاطر مساحت داخلی قابل توجه ، ظرفیت جذب بالا،توانایی فعال سازی دوباره سطح  و همچنین قیمت کمتر در مقایسه با جاذب‌های غیر آلی مانند زئولیت یک ماده منحصربه‌فرد می‌باشد. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیر دلخواه از آب در عملیات خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا به‌ویژه در رستوران‌ها، صنایع غذایی و شیمیایی می‌باشد.

  اصطلاح زغال فعال شده یا کربن اکتیو نشان دهنده یک سری از مواد جذب کننده سطحی, با جنسی زغالی و شکل کریستالی می‌باشد که در ساختار داخلی آن روزنه‌های زیادی وجود دارد.

  کاربرد کربن اکتیو در تصفیه آب :

  در مصارف تصفیه آب و پساب، از دونوع پودری (به شکل سوسپانسیون) و گرانول (بستر ثابت، پرکولاسیون) با توجه به نوع کاربری آن استفاده می‌شود. در گذشته، از این ماده برای حذف کلر و مواد ایجاد کننده بو و رنگ در آب استفاده می‌شد. اخیراً استفاده از این ماده برای تصفیه آب آشامیدنی، آب‌های زیر زمینی و … استفاده می‌شود.

  کربن اکتیو در تصفیه پساب بیولوژیکی برای از بین بردن  باکتری و مواد خطرناک نیز قابل استفاده است. هم چنین در واحدهای تصفیه پساب و در مرحله سوم از این ماده برای بهتر شدن کیفیت تصفیه و حذف موادی که نسبت به مواد مورد استفاده در تصفیه و روش‌های آن مقاوم هستند استفاده می‌شود.

  انواع کربن فعال عبارت است از :

  کربن اکتیو پودری :

  کربن اکتیو پودری یا پودر کربن فعال اندازه کمتر از ۱ میلی متر و قطر متوسط بین ۰/۱۵ – ۰/۲۵ میلی متر دارد. قابلیت مهم کربن فعال پودری مقدار بالای سطح فعال در واحد حجم است، اما به خاطر سایزریز ذرات افت فشار بالایی را ایجاد می‌کند.

  کربن اکتیو اکسترود یا میله ای :

  کربن اکتیو میله‌ای یا کربن اکتیو مدادی به شکل استوانه‌ای است و قطری بین ۰/۸ تا ۱۳۰ میلیمتر دارد. برای تهیه کربن فعال پودری را با یک پیوند دهنده به هم متصل کرده و درون یک بسته استوانه‌ای شکل قرار می‌دهند.

  کربن فعال گرانول :

  کربن اکتیو گرانول در مقایسه با کربن اکتیو پودری اندازه ذرات نسبتاً بزرگ‌تر و در نتیجه سطح خارجی کوچک‌تر دارند. به خاطر سرعت بالای نفوذ گازها و مایعات این نوع کربن برای جذب و بخار مناسب می‌باشد. کربن گرانول برای تصفیه آب، بوزدایی وجداسازی مواد موجود در جریان‌ها و نیز در حوضچه‌های اختلاط سریع استفاده می‌شوند. کربن فعال گرانول در سایزهای ۲۰×۸، ۴۰×۲۰، ۳۰×۸ برای استفاده در فاز مایع و سایزهای ۶×۴، ۸×۴، ۱۰×۴ برای استفاده در فاز بخار ساخته می‌شوند.

  از کاربرد های کربن اکتیو می توان به موارد زیر اشاره نمود :

   

  کاربرد کربن اکتیو در تصفیه گاز :

  •          جداسازی آلاینده‌ها از هواسازها و سیستم‌های تهویه
  •          به عنوان محیط حامل در کاتالیست ها
  •          در ماسک‌های گازی                                        
  •          در فیلتر سیگار
  •          تصفیه گاز طبیعی، حذف H2S ، BTX                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
  •          حذف مواد تولید کننده بو از هوای خروجی از هود آشپزخانه‌ها و فیلتر یخچال‌ها
  •          کنترل انتشار برای مثال در پمپ بنزین‌ها
  •          حذف آلاینده‌ها از سیستم تهویه خودروها
  •          تصفیه گاز اگزوز برای حدف ناخالصی‌ها و آلاینده‌های آلی
  •          برای تصفیه‌ی گاز دودکش‌ها در کارخانجات زباله سوزی برای حذف فلزات سنگین و دیوکسین ها
  •          بازیابی حلال‌ها در چاپ روتوگراوی، صنایع بسته بندی و پوشش‌های سطحی، صنایع غذایی و شیمیایی

   

   

                                       

   

   

   

                      

 • رزین

  همان گونه که می دانید محلولهای الکترولیت دارای یونهای مثبت (کاتیون) و یونهای منفی (انيون) هستند و از نظر بار الکتریکی خنثی هستند. یعنی مجموع آنیونها و مجموع کاتیونها از نظربار الکتریکی با هم برابرند.

  رزین های تعویض یونی شامل بار مثبت کاتیونی و بار منفی آنیونی می باشند به گونه ای که از نظرالکتریکی خنثی هستند اما تعویض کننده ها با محلول های الکترولیت این تفاوت را دارند که فقط یکی از دو یون، متحرک و قابل تعویض است.در اثر تعویض یونی کاتیون ها و آنیون های موجود در محلول با کاتیون ها و آنیون های موجود در رزین تعویض میشوند به گونه ای که هم محلولو و هم رزین از نظر بار الکتریکی خنثی باقی میمانند.
  برای آن که یک تعویض کننده یونی جامد، مفید باشد، باید دارای شرایط زیر باشد:

  ١- خود دارای یون باشد.

  ۲- در آب غیر محلول باشد.

  ٣- فضای کافی در شبکه تعویض کننده وجود داشته باشد که یون ها بتوانند بسهولت در شبکه جامد رزین وارد یا خارج شوند.

  رزین های تعویض یونی را میتوان به دو گروه بزرگ الف: رزین های کاتیونی ب:رزین های آنیونی تقسیم کرد که هر گروه شامل نوع ضعیف و نوع قوی میباشد. بطور کلی رزین های نوع قوی در یک محدوده وسیع پی اچ و رزین های نوع ضعیف در یک محدوده کوچک پی اچ از مناسب هستند.